دانلود فایل(دانلود تحقیق درموردمطالعه تطبيقي «وظیفه ارائه اطلاعات» در عقد بیمه در حقوق فرانسه ، انگلستان و ایران)

دانلود تحقیق درموردمطالعه تطبيقي «وظیفه ارائه اطلاعات» در عقد بیمه در حقوق فرانسه ، انگلستان و ایران|50538227|biw42042001|
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان دانلود تحقیق درموردمطالعه تطبيقي «وظیفه ارائه اطلاعات» در عقد بیمه در حقوق فرانسه ، انگلستان و ایران آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

نام فایل : مطالعه تطبيقي «وظیفه ارائه اطلاعات» در عقد بیمه در حقوق فرانسه ، انگلستان و ایران


فرمت : .ppt


تعداد صفحه/اسلاید : 9


حجم : 3 مگابایت%


مطالعه تطبيقي «وظیفه ارائه اطلاعات» در عقد بیمه در حقوق فرانسه ، انگلستان و ایران
ترمينولوژي پژوهش حاضر
دلایل لزوم ارائه اطلاعات در عقد بیمه


نقش تعيين کننده اطلاعات در امکان اخذ تصميم صحيح و درست در انعقاد يا عدم ورود به قرارداد
حفظ تعادل قدرت معاملاتي ( balance of bargaining power) طرفين و پر کردن شکاف اطلاعاتي آنان
امکان تعیین دقیق حق بیمه و جلوگیری از مغبون شدن طرفین
کاهش ميزان خسارات و افزايش سرمايه گذاری ها در صنعت بیمه
نقش سازنده ارائه اطلاعات در رعایت حد اعلای حسن نیت(outmost good faith)
عقد بیمه در زمره عقود مبتنی بر حسن نیت کامل( uberrima fides) است و تنها با ارائه اطلاعات از جانب طرفین است که این شاخصه مهم عقد بیمه حفظ می گردد.
صرف اراده آزاد برای انعقاد عقد کافی نیست بلکه این اراده می بایست مبتنی بر تعقل و سنجش باشد که این مطلوب از طریق ارائه اطلاعات در غقد بیمه میسر می گردد.


فرانسه:
در فرانسه حسن نیت (bonne foi) از دیرباز مهمترین مبنای لزوم ارائه اطلاعات در قرارداد بوده است ماده 1134 قانون مدنی فرانسه مقرر می دارد« تعهدات قراردادی باید با حسن نیت منعقد و اجرا گردند».

انگلستان
حقوق فردگرای انگلستان گرچه مقوله حسن نیت( good faith) را در قرارداد نپذیرفته است لیکن کامن لای انگلستان از دیرباز لزوم ارائه اطلاعات در عقد بیمه را به عنوان مهمترین اثرحسن نیت پذیرا گشته است.
ایران
حقوق ایران نیز اگرچه پذیرش حسن نیت و لزوم ارائه اطلاعات اساسی در سایر قراردادها با تردیدهایی روبروست با این وجود حقوقدانان ایرانی اجماع بر آن دارند که عقد بیمه بارزترین عقد مبتنی بر حسن نیت در ایرانبه حساب می آید.
عقد بیمه و حسن نیت
مبانی لزوم ارائه اطلاعات در عقد بیمه

علاوه بر حسن نیت که پیشتر بیان شد مهمترین مبانی لزوم ارائه اطلاعات در عقد بیمه عبارتند از:


ضمانت اجرا و ماهیت مسئولیت ناشی از نقض تعهد به ارائه ي اطلاعات

مسئولیت ناشی از نقض تعهد ارائه اطلاعات ماهیتی قراردادی(contractual) داردو اثر مهم آن در تعیین بار اثبات دعوا متعین می گردد.

در ايران ماده 328 قانون مدني در باب اتلاف و ماده 331 اين قانون در خصوص تسبيب در فرانسه مواد 1382 و 1383 قانون مدني به عنوان اصل عام جبران خسارت ايفاء نقش مي کند. بنابراين مطابق اصل کليه ضررهاي ناشي از قصور در ارائه اطلاعات و هشدارها مي بايست جبران گردد.
در انگلستان علي رغم عدم وجود قاعده عام ارائه اطلاعات ( جنبه ايجابي ) وظيفه ارائه اطلاعات ، ضمانت اجراي ارائه اطلاعات نادرست (misinformation) يعني جنبه سلبي وظيفه ارائه اطلاعات بيشتر در قالب تدليس و عناوين مشابه بررسي مي گردد. با این وجود در عقد بیمه قوانین خاصی را به تصویب رسانیده است که مخصص قواعد عام این کشور است.
ضمانت اجراهاي ناشي از نقض وظيفه ارائه اطلاعات در عقد بیمه گاه از قواعد عمومی تبغعیت نمی نماید

برنری ضمانت اجراهای حقوق بیمه بر ساير ضمانت اجراهای مدنی بویژه تدلیس ( le dol: misrepresentation و اشتباه: (erreur : mistake )
*
نتايج و پيشنهادات

با توجه به آنچه بيان داشتيم مي توان گفت:
پذيرش نظريه تعهد به ارائه اطلاعات در حقوق فرانسه بویژه در قراردادهای بیمه دامنه وسيعتري از حقوق کشورهاي مورد بحث دارد. که اين امر مديون تلاشهاي دکتريني، رويه قضايي منسجم اين کشور، و انعطاف پذيري قوانين اين کشور در پذيرش تفاسير جديد است.
گرچه پذيرش جنبه ايجابي تعهد به ارائه اطلاعات در کلیه قراردادها در حقوق ايران قانونا بلامانع است. با این وجود مواد گوناگون قانون بیمه 1316 از معدود مواد قانونگذاری است که صراحتا لزوم ارائه اطلاعات را مورد توجه قرار داده و برای آن ضمانت اجراهایی را متصور گشته است.
.
حقوق فردگرای انگلستان نیز گرچه در سایر قراردادها وظیفه عام ارائه اطلاعات را پذیرا نیست با این وجود در عقد بیمه به لحاظ مقتضیات و مقومات خاص خود ، وظیفه ارائه اطلاعات را بر طرفین عقد تحمیل ساخته است.

....مطالب دیگر:
آشنايي با موسيقي و نتهامهاجرت،‌حاشيه‌نشيني و امنيت اجتماعي شهرهامقايسه ي بهداشت رواني دانشجويان سيگاري و غير سيگاري دانشگاه مشهد باز نگري 142 ص وردبررسی میزان عزت نفس کارمندان مجرد و متاهل بیمارستانبررسي نحوه گذراندن اوقات فراغتالگوریتم های مسیر یابی 142 صنور در گرافیکخانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزي تحقیق آماری در خصوص تأثیر سطح اقتصاد خانواده بر گرایش به مواد مخدر در بین زندانیان داستانهای خواندنی از حضرت علی (ع)نقشه شماتیک و برد گوشی آیفون 6 و 6پلاسلایه جی آی اس طرقبه - شاندیزآموزش ساده و کاربردی تکنیک TOPSIS در تصمیم گیری چند معیاره لایه جی آی اس طبقات اقلیمی سراسر کشوراندازه گیری ارتباط بین مدیریت منابع انسانی و عملکرد سازمانیشبیه سازی با متلب(مشخص نمودن ضریب پخش و غلظت مولار متان و دی اکسید کربن با روش عددی با استفاده از داده های تجربی فشار بر حسب زمانپاورپوینت دفاع بررسی ارائه روشی برای جداسازی ترافیک شبکه با استفاده از پروتکل open flowدر مراکز داده مبتنی بر مدل رایانش ابریپرسشنامه انگیزش شغلی هاکمن و اولدهامطرح اماده برش لیزر ایفل برای حک و برش لیزردانلود مجموعه مشاوره ای قبولی در آزمون ارشد عمران سال 96پیشی عرضه بر تقاضاسنجش شبکه ی نیرو بررسی بازار فولاد در جهان و ایران فازكمبود آب بحران ۲۰۲۵